Po nekajletnem premoru smo članice in člani klubov ljubiteljev starodobnih vozil Codelli, MBKS in Soteska pod pokroviteljstvom krovne zveze SVS ponovno organizirali Izbor Starodobnikov Slovenije Concours d’Elegance. Tokrat je bila prireditev v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri, na mestu, kamor natančno obnovljeni in skrbno vzdrževani starodobni lepotci vsekakor sodijo – tako zaradi zbirke tehniške dediščine kot zaradi lepega ambienta.
Grajsko dvorišče je z bleščečimi starodobniki še bolj zažarelo.
Naš član, Denis Kolman, je ponosen in navdušen lastnik Mercedes-Benza 230E (W123) v odličnem izvirnem stanju. Odkar ga je kupil v Nemčiji se z njim z družino ali s prijatelji udeležuje starodobniških prireditev doma in v tujini. Septembra se je z ženo Tadejo in dvema prijateljema odpeljal v Dalmacijo na Starodobniški reli 100 kilometrov Zadra. To je v skladu z usmeritvami našega kluba, saj se zavedamo, da je pomembno spoznavati somišljenike iz drugih držav. Naš cilj še zdaleč nista zgolj druženje in zabava, ampak spoznavanje dela drugih starodobniških klubov in organizacij ter izmenjava izkušenj.
Denis Kolman je svoj Mercedes 230E kupil v Italijii v zelo dobrem stanju, a potem ga je po tehnični plati še bistveno izboljšal, tako da se ne prestraši nobene poti. Nekaj sto kilometrov do Zadra je za lastnika in avto zgolj kratek skok.
Ljubljančani so se že navadili, da se jim člani Mercedes-Benz kluba s svojimi avtomobili predstavimo vsako prvo soboto v septembru. Tudi letos smo storili tako in dopoldan svoja vozila parkirali na Stritarjevi ulici, štiri večja vozila pa pred ljubljanskim Rotovžem,. Toda to je le ‘vidni’ del prireditve. Organizirali smo še predavanje v dvorani Sveta, za kar se zahvaljujemo vodstvu MO Ljubljana. Ob 13. uri smo se odpeljali na panoramsko vožnjo do Grosuplja, tam obrnili in jo zaključili v Centru mobilnosti Špan v Brezovici.
Stritarjevo ulico smo polepšali s starodobnimi Mercedes-Benzi, ki so Ljubljančane in turiste očitno zelo zanimali.
Ekskurzije MBKS so usmerjene v avtomobilizem – tako v njegovo zgodovino kot v tematiko, povezano z razvojem prometa, s prometno kulturo in tudi sodobnimi avtomobilskimi trendi in dogajanji. Tokrat smo zastavili širši, bolj splošen program – usmerjen v širšo tematiko. Osnova je bil obisk pri zastopništvu za Mercedes-Benz Emil Frey Srbija v Beogradu, kjer smo se srečali z vodstvom in s srbskimi ljubitelji vozil te znamke. S tehniške plati smo si ogledali še muzej Nikole Tesle v Beogradu in interaktivno medijsko razstavo o Milevi Marić Einstein v novosadskem muzeju na Petrovaradinu. Ob tem smo en dan namenili raziskovanju Beograda in si ga pogledali tudi z Avale. Na poti v Beograd smo se ustavili na spominskem obeležju Sremski front (Sremska fronta), na poti nazaj pa se predali opazovanju narave v Kopačkem ritu pri Osijeku.
Na pot smo se podali s sedmimi vozili znamke Mercedes-Benz – od tega s šestimi starodobniki, naša skupina je štela 22 članic in članov MBKS (naši avtomobili, parkirani pred beograjskim zastopništvom Mercedes-Benz Emil Frey Srbija).
Članice in člani MBKS tradicionalno obiskujemo spomladanski Mednarodni sejem lovstva in ribištva v Gornji Radgoni. Navadno v tem terminu organiziramo prvo spomladansko klubsko vožnjo – tako je tudi letos. Posamezni naši člani so v prejšnjih letih sodelovali kot razstavljavci. Letos se z delom zbirke naših članov predstavljamo kot klub, ki skrbno pazi na našo premično tehnično dediščino. Najdete nas v hali B.
Mercedes-Benz klub Slovenija se letos predstavlja v Gornji Radgoni.
V MBKS so v središču našega zanimanja sicer starodobna vozila znamke Mercedes-Benz, a naši interesi so dosti širši. Tako na rednih mesečnih druženjih po sestanku upravnega odbora obravnavamo najrazličnejše teme. Po marčevskem sestanku je naš predsednik Miroslav Brumat pripravil kratek potopis s potovanja po Pakistanu, ki sta se ga udeležila z njegovo ženo.
Brumat nam je približal Pakistan in nam pri tem podal tudi veliko nasvetov, če bi se kdo izmed nas odpravil tja.
S predsednikom Miroslavom Brumatom sva bila sredi februarja na obisku pri Rudiju Robiču, avtokleparju iz Selnice ob Dravi, ki je naredil prvi, a pomemben korak pri restavraciji njegovega čudovitega Mercedes-Benza 200 kabriolet, letnik 1934. Dele iz škatel je namreč sestavil v celoto, precej manjkajočih pločevinastih delov pa je naredil na novo. Veliko smo govorili tudi o poklicu karoserista, ki izumira.
Mojster Rudi nama je razložil na kakšen način se je lotil sestavljanja predvojnega Mercedes-Benza.
Letno skupščino smo ponovno organizirali in uspešno speljali v dvorani sveta MO Ljubljana. Udeležilo se jo je več kot polovica članic in članov. Sedaj naš klub združuje že okoli 120 navdušencev nad starodobnimi vozili znamke Mercedes-Benz. Še zdaleč nas ne zanimajo samo avtomobili s srebrno trokrako zvezdo, ampak vse povezano s prometom – od zgodovine vozil, njihovega pomena v razvoju družbe, kulturni vidik, razvoj prometnih povezav, signalizacije in podobno. Enako pozornost posvečamo varnosti v cestnem prometu. Zato zadnja leta redno obiskujemo AMZS Center varne vožnje na Vranskem in tam obnavljamo svoje znanje in spretnosti.
Kakor navadno smo tudi letos napolnili dvorano Sveta MO Ljubljana.
Naši češki kolegi so avgusta v Pragi pripravili prvovrsten dogodek, katerega smo se udeležili tudi članice in člani slovenskega kluba in smo o tem lani poročali na naši domači strani. Tokrat objavljamo samo povezavo do odličnega videa, ki so ga pred nekaj dnevi objavili naši gostitelji. Veliko užitkov ob ogledu!
Takole smo se pred odhodom na 60-letnico v Prago postavili v kolono na slovensko-avstrijski meji.
External content
This content is embedded from the external provider YouTube, the privacy policy of the provider applies. You can also view the content directly there: Open at YouTube. Your consent applies to this and all other content of this provider on this website, and will be stored in a cookie for the duration of your visit.
Lani je minilo trideset let, kar je luč sveta ugledal Mercedesov razred C. Ta avtomobil je bil izjemno priljubljen v vsej Evropi in tudi širše, v Sloveniji pa prav tako. Na naših cestah občasno še srečamo kakšnega. V reviji Mehanik in voznik, kjer v vsakem izvodu na petih straneh ‘obdelajo’ kakšnega starodobnika, so njegovo zgodbo objavili v septembrski številki. Za ljubitelje starodobnih vozil in avtomobilske zgodovine je zanimiva še rubrika Legendarni voznik, že dobro leto pa izhaja zgodba o oblikovalskih dosežkih Georga Gedla, ki je tudi član našega kluba.
Glavno vlogo v članku igra Mercedes Benz C 180 gospe Harb. Za dobro stanje avtomobila je najbolj njen mož, dolgoletni član MBKS Cvetko Harb, priznani mojster avtomehanik.
Tisti, ki Baby-Benza ne poznajo, radi povedo, da je to v zimskem času neuporabno vozilo. Naš član, Emil Šterbenk, vozi že drugega Mercedesa 190 D zapovrstjo, in trdi ravno nasprotno. Pravi, da je to izjemno uravnotežen avtomobil z zadnjim pogonom, ki se zlepa ne ustraši zasnežene ceste. Ker na besedo ljudje zlepa ne verjamejo, se je po snegu zapeljal in posnel video. Poudarja pa, da brez dobrih zimskih pnevmatik ne gre. Tiste na pogonski osi navadno menja na dve leti in se tudi pozimi vedno pripelje domov – na hrib. Oglejte si prispevek, če ne verjamete. continue to read the whole article…
Tik pred novim letom je naš predsednik, Miroslav Brumat, registriral svoj sveže obnovljen starodobni predvojni Mercedes-Benz 200 Cabriolet C, ki so ga izdelali daljnega leta 1934. Po nepreverjenih podatkih bi to naj bil najstarejši popolnoma vozen, tehnično brezhiben in registriran Mercedes-Benz v Sloveniji.
Miroslav Brumat, presrečen ob svojem Mercedes-Benzu, ki mu je po več kot petih desetletjih ponovno pritrdil registrske tablice.